Už šestnáct let můžete v severočeských Teplicích navštívit jednu unikátní instituci – jedinou botanickou zahradu v celém Ústeckém kraji. Již dávno před tím ale na místě existovaly okrasné záhony a zpřístupněním veřejnosti roku 2002 pouze vyvrcholily snahy zahradníků z 19. století. Právě tak hluboko totiž sahají kořeny celého projektu.

Původní zahrady nicméně nesloužily čistě pro účely vzdělávání, případně prostého potěšení z blahodárné moci rostlin. Pěstovaly se zde totiž užitkové rostliny pro potřeby místních lázní. Nechyběly mezi nimi ani dekorativní druhy, které následně končily ve vázách, aby hostům zkrášlovaly pobyt v interiérech. Přeměna ve veřejnou botanickou zahradu následně započala v sedmdesátých letech minulého století. Po rekonstrukci se podařilo ji zprovoznit a otevřít prvním návštěvníkům, a už tehdy rozhodně nabízely výjimečný zážitek. Vedle zhruba hektarového pozemku určeného pro rostliny snášející celoroční pobyt venku zde vyrostl skleník osázený tropickými a teplomilnými druhy, mezi nimiž nechyběly exotické unikáty jako vzácné sukulenty, prastaré cykasy, nahovětvec či jehličnan rodu Afrocarpus.
Nové tisíciletí, nová zahrada

Ani takový inventář (dohromady zde rostlo na 2000 druhů rostlin) a přízeň návštěvníků (ročně jich branou zahrady prošlo na dvě desítky tisíc) ale nestačily k tomu, aby se teplická botanická zahrada udržela ve své podobě, takže začala chátrat. Na renovaci si musela počkat až do počátku nového tisíciletí, kdy konečně došlo k napravení žalostného technického stavu exteriérů i zaměstnaneckého zázemí. Takřka všechny rostliny čekalo přesazení nebo přinejmenším radikální omlazení, sortiment pěstovaných druhů prošel výrazným obohacením a počet pěstovaných druhů se více než zdvojnásobil. V roce 2004 přibyly nové skleníky, ty dosavadní byly buď přímo zbourány, nebo prošly zásadní rekonstrukcí.

Co takhle svatba v zeleni?

Postupnými stavebními úpravami v následující v dalších letech zahrada postupně získávala svou dnešní podobu, kterou nelze označit jinak než jako mimořádně zdařilou. V konkurenci ostatních botanických zahrad si rozhodně zaslouží své právoplatné místo a je více než patrné, jak kvalitní práci místní odborníci odvedli. Pozornost už nebyla věnována jenom prostorám pro rostliny, ale rovněž návštěvnickému komfortu – přibyly nové dlážděné cestičky, dekorativní prvky či místa k odpočinku.  Dnešní zahrada je nedílnou součástí kulturního života města Teplice, pořádají se zde pravidelné i nárazové sezónní akce (především v návaznosti na aktuální roční období, svátky či tradice) a je možné dokonce si zde zamluvit svatbu. Říct si své ano mezi tisícovkami překrásných květů má rozhodně něco do sebe.

WWW: https://www.botanickateplice.cz/ 

Pokud jste objevily chybu napište nám, je pro nás důležité aby obsah byl korektní. Děkujeme!

Nahlásit nekorektní obsah