Naučná stezka Flájská hornatina

administrator
11 listopadu, 2023

Tato turistická trasa, seznamuje návštěvníky s přírodou a historií Krušných hor v česko-německém pohraničí. Trasa začíná ve vesnici Hora Svaté Kateřiny a končí v Českém Jiřetíně. Na cestě se nachází 13 informačních cedulí, které popisují zajímavosti z okolí. Naučná stezka je součástí Krušnohorské magistrály a navazuje na naučnou stezku Východní Krušné hory. 

Historie 

Naučná stezka byla vybudována v letech 2000-2001 studenty gymnázia v Bílině pod vedením Mgr. Zdeňka Kučery. Jejím cílem je přiblížit návštěvníkům krásy a bohatství Krušných hor, které byly po staletí ovlivňovány těžbou stříbra, cínu, uhlí. Naučná stezka prochází přes několik přírodních rezervací, jako je Černý rybník, kde se nachází největší rašeliniště v Krušných horách, nebo Jelení hlava, kde roste vzácný endemit krušnohorský prha arnika. 

Trasa 

Naučná stezka má délku 23 km a je náročná jak z hlediska délky, tak z hlediska převýšení. Začíná na náměstí Pionýrů v Hoře Svaté Kateřiny, kde se nachází první informační cedule. Odtud se pokračuje po červené turistické značce do Nové Vsi v Horách, kde se nachází hraniční přechod do Německa. Zde se lze seznámit s historií obce, která byla založena ve 14. století jako hornické osídlení. 

Z Nové Vsi v Horách pokračuje naučná stezka po modré turistické značce do Mníšku, kde se nachází další hraniční přechod. Zde se lze dozvědět o historii obce, která byla založena ve 13. století jako klášterní majetek cisterciáků z Oseku. V Mníšku se také nachází nejstarší kostel v Krušných horách – kostel svatého Michaela archanděla z roku 1227. 

Z Mníšku pokračuje naučná stezka po modré turistické značce do přírodní rezervace Černý rybník, kde se nachází šestá informační cedule. Zde se lze dozvědět o rašeliništi, které je domovem mnoha vzácných rostlin a živočichů, jako je např. rosnička zelená, blatouch bahenní nebo klikva bahenní.

Z Černého rybníku pokračuje naučná stezka po modré turistické značce na Jelení hlavu, kde se nachází sedmý informační panel. Zde se lze dozvědět o geologii a flóře Krušných hor, jako je např. krušnohorský prha arnika, který je endemitem tohoto pohoří. 

Z Jelení hlavy pokračuje naučná stezka po modré turistické značce do Českého Jiřetína, kde končí. Zde se nachází poslední informační panel, který popisuje historii obce, která byla založena ve 14. století jako hornické osídlení. V Českém Jiřetíně se také nachází kostel svatého Jiří z roku 1654, který je největším barokním kostelem v Krušných horách. 

Závěrem 

Vhodná pro milovníky přírody, historie a kultury. Je doporučeno absolvovat ji v jarním nebo podzimním období, kdy je příroda nejkrásnější a není zde sníh. Je také možné ji rozdělit na kratší úseky a využít místní dopravu.

Zdroje

——

 

– Naučná stezka Flájská hornatina | Naučné-stezky.cz. (2021). Retrieved from https://www.naucne-stezky.cz/naucna-stezka-flajska-vrchovina-hornatina-hora-sv-kateriny/

Mapas trasy: 

administrator

administrator